W PMK - Montceau les Mines obchodziliśmy także święto narodowe - 11 listopada wspominając dzieje naszego narodu i dziękując Panu Bogu za Jego dotychczasową opiekę. Miejscowy duszpasterz - ks. Tomasz Tobys SChr, zaprosił na ten dzień także okolicznych przedstawicieli lokalnych wspólnot polonijnych z Le Creusot i z St Vallier (Les Gautherets) na wspólną modlitwę i obrady miejscowej - Polskiej Rady Parafialnej. Gośćmi honorowymi byli: ks. prob. Zdzisław Początek SChr (Le Creusot) i jego mama, która obecnie przebywa u swego syna kapłana,- pani Barbara Początek. Nasze obchody rozpoczęliśmy o 14h30 otwarciem Polskiej Rady Parafialnej, która tym razem odbyła się na salce w Sanvignes les Mines, w Les Baudras. Zaproszony duszpasterz polonijny - ks. Zdzisław wygłosił nam na początku "słowo do Polonii", w którym uwrażliwił nas na znaczenie dzisiejszego święta, oraz przypomniał najważniejsze wartości naszych 'ojców i dziadów' w obronie słynnego "Bóg-honor-Ojczyzna". Trzeba w imię miłości do Ojczyzny i pamięci naszych rodziców dalej pielęgnować uniweralne wartości religijne i patriotyczne. Jesteśmy tu, na emigracji,- duchowymi synami naszego Narodu i powinniśmy ciągle dbać o jedność, szacunek i miłość w naszym otoczeniu. Budować, a nie burzyć. Łączyć, a nie dzielić. Wymóg solidarności i przynależności narodowej wymaga od nas, Polaków i polonii, na emigracji ducha braterstwa i szukania tego, co nas bardziej łączy, niż dzieli. Bo naszą siłą jest Bóg i wartości naszej ojcowizny; pierwszej Ojczyzny; Ojczyzny naszych rodziców i dziadków. Podniesieni na duchu słowem ks. Zdzisława, przeszliśmy do kolejnych punktów programu naszej Rady omawiając bierzące sprawy naszych wspólnot. Po Radzie spotkaliśmy się na Eucharystii o 17h00, aby modlić się przez wstawiennictwo Matki naszego Narodu - Maryi i św. Marcina o jedność i miłość w naszej Ojczyźnie Polsce i na emigracji; o Jej macierzyńską opiekę i wytrwałość w dochowaniu wierności Jej Synowi. Dziękujemy wszystkim radnym i gościom za wspólne spotkanie i modlitwę. - "Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy!".

wtorek,
23 października 2018

Wtorek, XXIX Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Kapistrana, prezbitera albo wspomnienie św. Józefa Bilczewskiego, biskupa